Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Zinde Türkiye (ZT) dergisine bağlı bulunan tartışma, sohbet ve paylaşım alanı. Dergiyi okumak için lütfen www.bodytr.com adresini ziyaret ediniz.
Sistem saati: 24 Nis 2014, 00:11

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 7 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Yardımcı Besinler hakkında sıralı sorular
İletiTarih: 19 Tem 2010, 00:12 
Lafı uzatmadan soruyorum :

1) Gainer ve Protein Tozu arasındaki temel fark nedir?

2) Hangi Gainer kullanılmalı ? (marka)

3) Amino asit tam olarak ne işe yarar ?

4) Hangi Amino Asit ?

5) Amino asit hangi sürelerde alınmalıdır? (çalışmadan önce sonra vs.)

6) Kreatin tam olarak ne işe yarar ?

7) Hangi Kreatin ?

8) Kreatin hangi sürelerde alınmalıdır ?

9) Multivitamin tam olarak ne işe yarar ?

10) Hangi multivitamin kullanılmalı ?

not : diger sorumda yazılan açıklamaları okudum ama biraz daha ayrıntılı bilgi arıyorum ^.^

Teşekkürler.

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Yardımcı Besinler hakkında sıralı sorular
İletiTarih: 19 Tem 2010, 16:16 
Shotokan
MaestroTR yazdı:
Lafı uzatmadan soruyorum :

1) Gainer ve Protein Tozu arasındaki temel fark nedir?

2) Hangi Gainer kullanılmalı ? (marka)

3) Amino asit tam olarak ne işe yarar ?

4) Hangi Amino Asit ?

5) Amino asit hangi sürelerde alınmalıdır? (çalışmadan önce sonra vs.)

6) Kreatin tam olarak ne işe yarar ?

7) Hangi Kreatin ?

8) Kreatin hangi sürelerde alınmalıdır ?

9) Multivitamin tam olarak ne işe yarar ?

10) Hangi multivitamin kullanılmalı ?

not : diger sorumda yazılan açıklamaları okudum ama biraz daha ayrıntılı bilgi arıyorum ^.^

Teşekkürler.

1- Gainer karbonhidrat içeriği yüksek besin konsantresidir.Kilo alımı ve yüksek enerji ihtiyacını temin etmede kullanılır.

2- Markaya pek takılmamak gereklidir.Önemli olan içeriğidir.Tanınmış markaların ön plana çıkma sebebi bu ürünlerin daha çok satıldığı yani kullanıcı kitlesinin bulunmasıdır.Tanınmış markaların prospektüsleri incelenerek içeriği en yüksek olanlar ve fiyatça en uygun olanlar ihtiyaca göre kontrol edilmelidir.

3-Amino asit kasların kendini toparlaması ve gelişme aşamasında destek alması kendini yenilemesi işlevinde yardımcı olur.

4- 2 Numaralı soru ile aynı cevap. Marka tercihi kişiye göre değişir.

5- Bu ürünler ilaç değil besin konsantresidir.Kullanımı için illada şu yada bu olacak diye bir koşul yoktur.Sadece kişilerin yerleşmiş tecrübeleri doğrultusunda kullanım tercihleri vardır. En doğru kullanımı antrenör tavsiyesi belirleyecektir.Klavye başında görmediğiniz kişilerin önerilerine uymaktan daha sağlıklıdır.

6-Kreatin performans artırmakta kullanılan bir besin takviyesidir.Düzgün ve kaliteli bir kullanım da performansı %30 lara kadar artırmaktadır.

7-2.Soru ile aynı cevap.Kullanılan ürünün içeriğine göre değişir.Kullanıcı gündelik ihtiyaçlarına en uygun formulasyonu seçmelidir.Kullanım amacını belirlemelidir.

8- Kreatinin kullanımı için birkaç farklı öneri mevcuttur. En iyi yanıtı alınmaya karar verilen ürünün üreticileri ürün üzerinde kullanım tavsiyesi olarak yazmaktadır.Marka verilmediği için o markaya yönelik ürünle ilgili kullanım önerisinde bulunamıyorum. Toz halinde meyve suyuna vs. karıştırılanlar olduğu gibi tablet veya sıvı şekilleride mevcuttur.

9-Multivitamin bildiğimiz vitaminleri topluca bir arada bulunduran bir tablet veya sandoz yani suda eritme şeklinde kullanılan bir üründür.Günlük beslenme ile alınamayan veya eksikliği çekilen vitaminleri toplu olarak almamızı sağlar.Herkesin iş güç,hayat şartları ve zaman itibari ile dört dörtlük beslenemeyebileceği düşünülürse vitamin eksikliği vs. çekileceği aşikardır.Hiç alamamaktansa en azından suni şekli ilede olsa vitamin ihtiyacının karşılanması önerilir.

10- Eczanelerde farklı markalar adı altında bulunmaktadır.Suda eritmer şekilleri olduğu gibi tabletler halinde olanlarıda vardır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Tem 2010, 10:58 
Ben yerinde olsam gainer'a para vermezdim. Çünkü çoğunun içerisinde fazla oranda şeker oluyor. Bu aslında iyi değil. Zaten karbonhidrat içeren yiyecekler genelde düşük fiyatlı. Bu yüzden bu spora başlayan birisi hem yeme disiplinini oluşturmak adına hemde sağlıklı bir şekilde kompleks karb ihtiyacını karşılamak adına bence gainer ürünlerinden kaçmalı. Kepekli prinç, kepekli makarna ve yulaf ezmesi gibi ürünleri bol bol tüketerek karbonhidrat ihtiyacı karşılanabilir.

Protein için aynı şeyi söyleyemem. Çünkü protein içeren ürünler pahalıdır genelde. Whey proteini kullanımı yerinde olur. Fakat kullanım zamanlarını iyi bilmek gerek. Öğün olarak whey proteininden faydalanacaksak içine sindirimi yavaşlatacak faydalı yağlardan eklemek gerekiyor. Casein proteini de alınabilir. Öğün olarak kullanmaya en uygun protein aslında; fakat ülkemizde yüksek fiyattan satılıyor. Ayrıca lor peynirinden faydalanmak daha ekonomik oluyor. Hem yağ oranı da %2 civarında. O yüzden bol bol tüketmeye uygun.

Kendi tecrübem doğrultusunda creatine etkisini en çok hissettiğim supplement oldu. Gerçekten ciddi bir güç artışı sağlıyor. Ama sanırım vücutta su tutmaya sebep olduğundan biraz şişkinlik yapıyor. Ayrıca kendi adıma yükleme yaparak daha iyi sonuç alıyorum kullandığım dönemlerde.

Multivitamin ise herhalde en önemli supplement :) Ağırlık çalışması zorlu bir spor ve vücut daha fazla vitamin, mineral istiyor. Bu konuda alınan destek metabolik faaliyetlerin en iyi şekilde olması için çok önemli diye düşünüyorum.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Ağu 2010, 15:11 
HeavyDuty
Ben yerinde olsam yeni nesil gainer'lara kesinlikle para verirdim.. Zira 3:1 mantığı vücut için gayet iyidir. Nedir ? 60 gr karbonhidrat 20 gr protein.. İçerisinde vitamin mineral.. Vücudun daha neye ihtiyacı olabilir ? Alırken bakılması gerken şey çeşitliliğidir. Mesela karbonhidrat çeşitliliği fazla olmalı. Protein whey yumurta ve süt tozundan oluşmalı. İçeriği kaliteli gainer'ı hiç birşeye değişmem.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ağu 2010, 22:23 
Marka tavsiyesi alabilir miyiz?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Ağu 2010, 15:55 
marka simi vermek serbest mi?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 20 Ağu 2010, 02:32 
Karluk
biyologcem yazdı:
marka simi vermek serbest mi?

Bununla ilgili kuralı ilk boş vaktimde yazayım bari abi.
Şunu diyeyim şimdilik: Haksız karalama, reklam, ürün fanatikliği vb. nesnellik dışı tutumlar haricinde elbette marka ismi vermek serbest. Az çok tanıyoruz birbirimizi, aramızda bir mümessil yok; olsa da forum üyeliğini kötüye kullanmayacaktır.

Ürünler hakkındaki kişisel beğeni ve kötülemelerin ise kişisel olduğunun altı çizilmeli.

Ha, şu var ki: Forumca biliyoruz ki pek çok ürün aşağı yukarı aynıdır, farklı markalar altında olsalar da; hammadde önemli, çok komplike ürünler zaten etkileri de cüzi olan ürünler yani bahsetmeye çok gerek olmayan şeyler.

Resim

Resim

http://www.facebook.com/zindeyiz
http://twitter.com/#!/BodyTR

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 7 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi