Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Zinde Türkiye (ZT) dergisine bağlı bulunan tartışma, sohbet ve paylaşım alanı. Dergiyi okumak için lütfen www.bodytr.com adresini ziyaret ediniz.
Sistem saati: 16 Nis 2014, 06:11

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 13 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Hacim İçin Kas Grupları Haftada Kaç Kez Çalıştırılmalı ?
İletiTarih: 25 Nis 2010, 20:09 
saglikliyasam
Merhaba arkadaşlar, bu konuyla ilgili farklı sitelerde farklı cevaplar var. Biri haftada 1 gün, diğeri 2 gün, öteki 3 gün diyor. Net bir bilgi bulamadım bu konuda. Peki doğru olan hangisi? Hacim yapmak için büyük - küçük kas gruplarını haftada kaç kez çalıştırmalıyız.Yeni başlayanlar, orta seviyedekiler ve ileri seviyedekiler için farklılıklar varsa seviyeye göre haftada kaç gün çalışılmalıdır ? Teşekkürler ...

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Hacim İçin Kas Grupları Haftada Kaç Kez Çalıştırılmalı ?
İletiTarih: 25 Nis 2010, 21:17 
Karluk
Yeterince dinlenip toparlanıyorsan ve yeterince bol kalori, protein, vitamin-mineral falan alındığında haftada kaç gün çalıştığının pek önemi yok. Ancak gerçekten ileri seviyelere gelirsen -ki bu yıllar ister- o zaman "ince hesaplar" yapmaya başlayabilirsin.

Ayrıca ne şekilde çalıştığın da hacim için önemli: Kondisyonel mi çalışıyorsun yoksa sadece maksimal kuvvete mi? vb.

Farklı sitelerde verilen cevapların referansı önemli, her yazılana kulak asmamak lazım. Farklı siteler bu işi bilseydi BodyTR kurulmazdı.

Resim

Resim

http://www.facebook.com/zindeyiz
http://twitter.com/#!/BodyTR

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Nis 2010, 21:57 
Herkesin vucudu farkli. Tek bir program herkesde ayni sonucu dogurmuyor. Bazilari daha SIK calisabilirken digerleri daha seyrek antrenmandan sonuc aliyorlar.

Ilk baslayanlara sablon haftada uc gun butun vucudun calistirildigi bir program veriliyor. Bence en ideali de bu.

Bu iki onerme celiskili gibi gozukse bile degil aslinda. Ilk antrenmana baslandigi zaman kimin nasil calismasi gerektigini tahmin etmek imkansiz. Herkesin kolay ve zor gelisen kas gruplari var. Bazilarinda -mesela- omuz cok rahat gelisirken gogus geri kalabiliyor. Ayni antrenmani yapan bir diger kiside ise bunun tam tersini gormek mumkun.

Sablon bir programla baslayip kolay ve zor gelisen kaslari teshis etmek lazim ki ilerki aylarda daha dikkatli ve kisiye ozel bir program hazirlanabilsin.

Insanin bedenini tanimasi birkac yil suruyor. Bu sure zarfinda mumkun oldugunca degisik metodlar ile deneme-yanilma yapmak lazim. Ama bu seyahatin baslangic noktasinin yukarida bahsettigim "haftada uc / butun vucut" olmasi cok mantikli.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Nis 2010, 22:05 
saglikliyasam
Kondansiyonel ve maksimal kuvvet nedir bilmiyorum. İyi besleniyorum küçük kaslar için haftada 3 büyük kaslar için 2 gün çalışsam uygun olur mu? Teşekkür ederim... Bu arada gerçekten BodyTR diğerlerinden farklı olduğunu gösteriyor. Gerek foruma üye olmak olsun, gerek sitenin yazıları olsun, diğerlerinden farklı olduğu belli. Ayrıca tüm ekibe teşekkürler...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Nis 2010, 09:28 
ksiren de karluk da gayet güzel cevaplar vermiş. İyi besleniyorsan kendini tanıman için şu anda haftada 3 gün, her sefer arada en az 1 gün dinlenme verdiğin tüm vücut antrenmanı senin için uygun olur bence de.

3 gün büyük kas, 2 gün küçük kas çalışmasıyla haftada 5 günü kastediyorsan bu bence fazla.

Kondansiyonel değil, kondisyonel olacaktı kelime. Bu sorudaki kasıt da nabzını da bir miktar çalıştırmayı mı amaçlıyorsun yoksa maksimum ağırlığı kaldırabilmek mi? Maksat hacim olunca sanırım ağırlığı arttırmak daha mantıklı zamanla, karluk daha sonra sorusunun detayına girer sanırım.

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Nis 2010, 10:52 
Ugur_Kocaturk
Karluk çok doğru yazmış, fazla söze gerek yok. Yağ hacmi istiyorsan haftada 2 gün çalış. Kas hacmi istiyorsan hergün çalış ama her gün aynı kası değil. Örnek istiyorsan; 1.gün bacak bilek 2.gün omuz-trapez 3.gün triceps biceps 4.gün kanat-sırt 5.gün göğüs mide-bel 6.gün bacak bilek 7.gün biceps triceps

Unutmadan böyle bir çalışma için multivitamine, kilonun 4 katından fazla proteine, doğru yağ kullanımına ve dinlenmeye mutlaka vakit ayırmalısın. Ayrıca tablodanda mide ve beli çıkarabilirsin çünkü onlar zaten kasılacak hergün.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Nis 2010, 15:44 
saglikliyasam
triatlet yazdı:
3 gün büyük kas, 2 gün küçük kas çalışmasıyla haftada 5 günü kastediyorsan bu bence fazla.

"küçük kaslar için haftada 3 büyük kaslar için 2 gün çalışsam uygun olur mu?"

"küçük kaslar için haftada 3, büyük kaslar için 2 gün çalışsam uygun olur mu? (arada virgül koymayı unutmuşum.)

Öncelikle teşekkür ederim. Ağırlığın 1.5-2 katı kadar proteğinin yeterli olduğunu biliyorum. Peki benim "Çalışma Programı" adlı konuda yazdığım program ağır gelir mi? Programda küçük kas grupları haftada 3 kez, büyük kas grupları haftada 2 kez çalıştırılıyor. Teşekkürler...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Nis 2010, 22:52 
HeavyDuty
Hergün farklı bölge çalışmak vücuda dinlenme imkanı sağlamamaktadır. Sanılanın aksine hergün başka bölge çalışılırsa diğerleri dinlenir anlayışı maalesef vücut tarafından pek dikkate alınmamaktadır. "Dinlenme" mantığı vücudun çalışılmış kasa odaklanmasıdır ve böyle olmalıdır.

Nasıl çalıştığına bağlı olarak, normal düzeyde çalışan birisi için haftada 1 kez çalışmak yeterlidir. Haftada 3 kez küçük kas gruplarını setlerle yormak sadece sürantre olmaya yol açar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Nis 2010, 09:02 
saglikliyasam yazdı:
triatlet yazdı:

"küçük kaslar için haftada 3 büyük kaslar için 2 gün çalışsam uygun olur mu?"

"küçük kaslar için haftada 3, büyük kaslar için 2 gün çalışsam uygun olur mu? (arada virgül koymayı unutmuşum.)

Öncelikle teşekkür ederim. Ağırlığın 1.5-2 katı kadar proteğinin yeterli olduğunu biliyorum. Peki benim "Çalışma Programı" adlı konuda yazdığım program ağır gelir mi? Programda küçük kas grupları haftada 3 kez, büyük kas grupları haftada 2 kez çalıştırılıyor. Teşekkürler...

Bence sen tüm vücudu çalıştıran bir program hazırla kendine. O yazdığın programdaki hareketleri biraraya getirerek birleştirmeyi dene. Ondan sonra her sefer 1 gün dinlenme vererek haftada 3 gün tüm vücut çalış şu an için. Kendini ve limitlerini biraz tanıdıktan sonra programını farklılaştırabilirsin. Programını birleştirdikten sonra ihtiyaç duyuyorsan tekrar bu forumdan fikir sorabilirsin.

Heavy Duty de tekrar söylemiş ama ben de tekrarlayayım, haftada 5 gün çok fazla böyle yeni başlayan biri için (aslında deneyimliler için de). Aynen Heavy Duty'nin dediği gibi vücudun da dinlenmemiş olacak sandığının aksine.

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Nis 2010, 11:15 
saglikliyasam
Sanırım şimdi daha iyi anlıyorum. Yani ben bugün göğüs ve bacak çalştım diyelim. Yarın; bu bölgeler yorgun olduğundan vücut, pazu ve sırt çalışmak istemiyor. Hal böyle olunca da performans düşüklüğü ve isteksizlik ortaya çıkıyor. Böylece pazu ve sırt kasları iyi çalışmadığı için gelişemiyor...Doğru mu anlamışım?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Nis 2010, 12:47 
saglikliyasam yazdı:
Sanırım şimdi daha iyi anlıyorum. Yani ben bugün göğüs ve bacak çalştım diyelim. Yarın; bu bölgeler yorgun olduğundan vücut, pazu ve sırt çalışmak istemiyor. Hal böyle olunca da performans düşüklüğü ve isteksizlik ortaya çıkıyor. Böylece pazu ve sırt kasları iyi çalışmadığı için gelişemiyor...Doğru mu anlamışım?

Kısmen doğru. Daha önemli nedeni hemen hiç bir hareketin sadece tek bir kas kullanılarak yapılmaması (zaten programında bu tarz hareketlere mümkün olduğunca yer vermemeye çalış şu aşamada). Bu yüzden de sen ben dün şınav çektim, göğüsler yorgun omuzlar diri diyebilirsin ama aslında omuzlar ve hatta karın-bel kasları şınav sırasında kullanılmıştır.

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Nis 2010, 14:52 
HeavyDuty
saglikliyasam yazdı:

Ertesi gün çalıştığında vücut artı olarak o bölgelere de yetişmek zorunda kalacak. Buda dinlenmesi ve odaklanması için yeterli olmayacak. Sürekli devam edildiğinde sürantreman ortaya çıkmaya başlayacak. Bunun neticesinde vücut uzun süre boyunca asla idman yapılmasını istemeyecek.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 May 2013, 19:21 
abi ayda 4 kez çalıştırılmış oluyo az değilmi :/

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 13 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi