Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Zinde Türkiye (ZT) dergisine bağlı bulunan tartışma, sohbet ve paylaşım alanı. Dergiyi okumak için lütfen www.bodytr.com adresini ziyaret ediniz.
Sistem saati: 23 Nis 2014, 15:09

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 17 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Karın kasları
İletiTarih: 15 Nis 2010, 22:03 
bLaCk
Merhabalar arkadaşlar öncelikle bölüm uygun oldumu bilmiyorum, araştırdım en doğru alan burası geldi forumda. İzninizle soruma geçeceğim

Şimdi öncelikle 6 ay oldu body ile uğraşı sürecim ve bu ay spor hocam karın bölgemde programımı serbest olarak bıraktı kendin özgürce davranabilirsin dedi. Bende önceki zamanda yaptıklarıma dokunmadan set başı sayısını arttırarak devam etmeyi tercih ettim yanlış birşeyler yapabilirim diye... Sizlere sorum acaba set sayım, set başı hareket sayım ve hareketler doğru bir şekilde mi daha doğrusu bu kadar zamandır bu sporu yapan birisi için uygunmudur, ekleme çıkarma yapmaya gerek varmıdır? Karın kaslarımı maksimize şekilde çalıştırmak ana hedefim daima yani zarar vermediğim sürece en son sınıra kadar zorlamak istiyorum. Yaptığım karın egzersizlerini aşağıda yazdım yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...

3x20 Abdominal Machine(40-45-50 kg sırası ile)
4x35 Crunches
3x15 standing leg raises
3x30 leg raises
3x50 romachair

*Ağırlık kullanmamaktayım, açıkcası göbeğimin göğsümün önüne geçmesinden korktuğum için kullanmıyorum onun yerine set başı yaptığım sayıyı maksimuma kadar zorlamayı tercih ediyorum... Sizce doğru mu?

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Karın kasları
İletiTarih: 16 Nis 2010, 08:43 
black merhaba,
öncelikle romachair ile nasıl bir hareketi kastettiğini sormak isterim. Bel çalıştıran bir hareket mi bu? Eğer değilse bel çalıştıran hiç bir hareket yok bu grupta ve ciddi bir eksiklik.

Geri kalan hareketlerin hepsi uygundur ama sayılara bir şey söylemek zor. Bu tekrar ve set sayılarında zorlanıyor musun, aksine çok mu rahatsın?

Bir soru daha (cevaptan çok soru sordum farkındayım ama yardımcı olmak için gerekiyor): Bunları arka arkaya mı yapıyorsun?

Bir de obliques denen yan karın kasları çalışmıyor bu hareketlerle. Onlara yönelik bir hareketin var mı?

Açıkçası bir de karnın göğsün önüne geçmesiyle ne demek istediğini anlayamadım?

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Nis 2010, 09:50 
bLaCk
hareketlerin isimlerini yanlış olmasın diye programda yazan şekilde aktardım dolayısıyla eksik aktarım olabilir sorularınızı hemen cevaplayayım(sizin yazdığınız sırada tek tek cevapladım):

romachair(romanchair olacak sanırım yanlış yazmışım) ile hemen aşağıda resmini eklediğim alette ellerimi göğsüme koyarak geriye doğru belli bir seviyeye kadar yatıp tekrar kalkıyorum bildiğimiz mekik diyebilirim bir bakıma

Resim

set sayılarında hepsinde zorlanıyorum özellikle bir iki tanesi baya bi yoruyor diyebilirim zaten seti tamamladığımda kan ter içinde oluyorum

evet bunları 1 er gün arayla arka arkaya yapıyorum set aralarındaki dinlenmeyi es geçmeden tabiki

dediğiniz bölgeye yönelik bir hareketim yok tüm yaptıklarım bunlar nasıl bir hareket kastettiniz acaba açıklayabilirmisiniz?

karnım göğsün önüne derken aslında bazı forumlarda gördüğüm bir terim bu ağırlıkla çalışılınca karın kaslarının fazlaca büyüdüğünü ve göbek görüntüsü yarattığı yani göğüs hizasını aştığı söyleniyor bende bundan korktuğum için pek yeltenemedim ama kafamdada bir soru işareti var doğrumu yapıyorum yanlışmı yapıyorum diye

umarım açıklayıcı olabilmiştir sorularım yardımlarınız için teşekkürler tekrar :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Nis 2010, 10:50 
fitnessist
en önemli bilgiyi atlamışsın boy - kilo nedir?

Ayrıca hareketler birbirinin aynısı triatlet' in de dediği gibi çok fazla düz mekik çekiyorsun. En azından roman chairi ters mekik şeklinde yaparsan, belinide çalıştırmış olursun. Aşağıdaki resimde olduğu gibi;

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Nis 2010, 10:57 
bLaCk
kusura bakmayın 181 cm boy ve 72 kilodayım.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ama bir sorum olacak yukarıdaki 3 harekette aynı mı peki yani aynı etkiyimi gösteriyor herangibirini seçebilirmiyim? Birde set sayısı nası olmalı 3 set şeklinde yapabileceğim kadar yapmalımıyım yine yoksa farklı bir öneriniz var mı?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Nis 2010, 11:23 
fitnessist
üç harekette farklı etkiyi gösterir, en sağdaki hareket yanlış anlamadıysam senin şu anda yaptığın roman chair hareketi zaten. bu hareket üst mide kaslarını çalıştırır bu hareket yerine soldaki hareketlerden birini değişmeli olarak yap. yapacağın hareket mekiğin tersi olacak bel,alt sırt ve kalça bölgelerini çalıştıracak.

yağ oranını bilmiyorum ama verdiğin bu boy - kilo oranında karın kaslarının gözükmesi gerekiyor. gerçi hedefini de bilmiyorum hacim almaya çalışıyorsan migdeyi ikinci plana itmen lazım, yok ben hacim istemiyorum yağsız fit bir vücut istiyorum diyorsan ozaman yağ tabakanı inceltmen için hafif bir diyete girmen gerekir.

bu arada nekadar migde çalışırsan çalış karın kasları şişerek göğüs kasının önüne geçmez bu durum growth hormonunun bir yan etkisi olarak iç organları büyüyen ileri seviye bodybuilderlerde oluyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Nis 2010, 14:38 
bLaCk yazdı:
hareketlerin isimlerini yanlış olmasın diye programda yazan şekilde aktardım dolayısıyla eksik aktarım olabilir sorularınızı hemen cevaplayayım(sizin yazdığınız sırada tek tek cevapladım):

romachair(romanchair olacak sanırım yanlış yazmışım) ile hemen aşağıda resmini eklediğim alette ellerimi göğsüme koyarak geriye doğru belli bir seviyeye kadar yatıp tekrar kalkıyorum bildiğimiz mekik diyebilirim bir bakıma

set sayılarında hepsinde zorlanıyorum özellikle bir iki tanesi baya bi yoruyor diyebilirim zaten seti tamamladığımda kan ter içinde oluyorum

evet bunları 1 er gün arayla arka arkaya yapıyorum set aralarındaki dinlenmeyi es geçmeden tabiki

dediğiniz bölgeye yönelik bir hareketim yok tüm yaptıklarım bunlar nasıl bir hareket kastettiniz acaba açıklayabilirmisiniz?

karnım göğsün önüne derken aslında bazı forumlarda gördüğüm bir terim bu ağırlıkla çalışılınca karın kaslarının fazlaca büyüdüğünü ve göbek görüntüsü yarattığı yani göğüs hizasını aştığı söyleniyor bende bundan korktuğum için pek yeltenemedim ama kafamdada bir soru işareti var doğrumu yapıyorum yanlışmı yapıyorum diye

umarım açıklayıcı olabilmiştir sorularım yardımlarınız için teşekkürler tekrar :)

black, fitnessist zaten önemli noktaları söylemiş. Bir iki ufak ekleme yapmak istiyorum sadece. Bu hareketlerin hepsi karın için. Ne bel var ne de yan karın kasları. Bunun için bence şu hareketleri tercih et:
1) Eğik düzlemde (senin romanchair dediğin) mekik (bunların bir kısmında yukarı kalkarken sağa sola eğil, şöyle ki bir kalkışta sağ omzun sol dizine değecek gibi olsun, bir tanesini düz yap sonrakinde de sol omzun sağ dize değer gibi. Bu şekilde hem yan hem de ana karın kasların çalışacaktır)
2) Leg raise (bundan kastın vücudunu yukarı kaldırıp bacaklarını yukarı çektiğin hareket diye düşünüyorum, alt karın kasları için iyi bir harekettir, bacaklarını dizden kırmayıp düz olarak kaldırırsan kalçadan daha etkili olur)
3) Eğik düzlemde ters mekik (fitnessist'in söylediği gibi)

Tekrar ve set sayıları seni zorluyorsa yeterlidir, aynı sayıları kullanabilirsin. Bunları her gün bile yapabilirsin, bence ağırlık çalıştığın her sefer uygula ama sana kalmış tabii. Karnın öne çıkmasının fizyolojik olarak bildiğimi söyleyemem ama pek de görülen bir durum değil, bundan korkma bence.

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Nis 2010, 18:12 
HaLiL
Arkadaşlar, aşağıdaki çalışmalar iyi bir karın kası için yeterli midir; yoksa farklı bir proğram mı uygulamak gerekir? "Geldi Bahar Ayları Nerede Baklava Desenli Karın Kasları" yazınızı da okumuştum, yazı için de ayrıca teşekkür etmek isterim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Nis 2010, 23:44 
bLaCk
tavsiyeleriniz için teşekkürler hangi bölgemi nasıl çalıştırdığımı tam olarak bilmiyordum sayenizde bilinçlendim diyebilirim bu konuda yarından itibaren ilk işim önerilerinizi uygulamak. Bu arada leg raise yaparken bacaklarımı dizden kırmadan düz kaldırıyorum bende, doğru olanı yaptığıma sevindim...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Nis 2010, 00:04 
bLaCk
Bu arada sayın fitnessist, ben hacim yerine, fit bir vücut hedeflemekteyim. Böyle bir hedef doğruntusunda hafif bir diyet yapmam gerektiğini belirtmişsiniz. Acaba bu diyetten kastınız nedir tam olarak açıklayabilirmisiniz? Çok soru sorduğumun farkındayım, kusura bakmayın kafama takılıyor görünce, sormadan da edemiyorum.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Nis 2010, 00:11 
HeavyDuty
Düşük kalorili yüksek proteinli diyetler. Tabi ki bu kalori yağ yakımı sırasındaki kadar düşük olmamalı. Ağırlık antremanı yaptığın sürece vücut kalori isteyecektir ona göre ayarlamalısın.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Nis 2010, 22:28 
r2dependent
Konuyu bölmek istemem ama benim küçük bir sorum var. Hazır karın kasları ile ilgili bir başlık açılmışken sormak isterim.
Bazı vücutçuların karın kasları 8 pack oluyor bu genetik mi yoksa çıkartılması zor bir kas olduğu için mi diğer kişilerde 6 pack var?
Bu arada ben "Geldi Bahar Ayları Nerede Baklava Desenli Karın Kasları" makalesini uyguluyorum. Eğer 8 pack genetiksel bir özellik değilse bu 2 pack'i çıkaran kas hareketi o makalede varmı?

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır;
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!

MİTHAT CEMAL KUNTAY

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Nis 2010, 22:37 
Resul
Alt karın kasları vücutta belirginleştirilmesi en zor kaslardandır r2dependent. Genetikten ziyade düzenli ve çok çalışmayla ilgili...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 23 Nis 2010, 00:05 
bLaCk
Son iki gidişimde de belirttiğiniz hareketi yapmış bulunmaktayım.(3x25 şeklinde fakat sizce 4 e çıkarmalımı seti yoksa 3 iyi mi?) Açıkçası bayağı bir zorluyor belimi diğer hareketlere kıyasla, ama farklılık var bunu hissettim. Gittiği yere kadar devam. Tekrar tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Nis 2010, 13:09 
Ugur_Kocaturk
Ben Arnold'u örnek alıyorum. Bir yazısında okumuştum ve kısaca şöyle anlatıyordu. Arnold kendi karın kasları için, hiç bir zaman büyük bir çalışmada bulunmamış hatta umursamamış bile. Bunun yerine, örnek olarak verirsek, bench press te ayaklarını yere sımsıkı basarak yaparmış. Böylece karın kasları kasılırmış. Ben de her hareketi yaparken karın kaslarımda kasılcak şekilde çalışırım. Resimlerim ekli ve hiç karın kasları için bir çalışma yapmadım. Bakabilirsiniz. Hatta resimlerde yağ oranımda yüksektir.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 17 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi