Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Forumu | Zinde Türkiye Forumu

Zinde Türkiye (ZT) dergisine bağlı bulunan tartışma, sohbet ve paylaşım alanı. Dergiyi okumak için lütfen www.bodytr.com adresini ziyaret ediniz.
Sistem saati: 23 Nis 2014, 18:20

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 14 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Bel (ağırlık) kemeri nasıl / Ne kadar etkilidir?
İletiTarih: 04 Arl 2010, 11:37 
saglikliyasam
Merhabalar,

Antremanlarımızda bel kemeri takarak belimizi korumuş olduğumuzu biliyoruz/düşünüyoruz. Peki bel kemeri işini gerçekten yapıyor mu? Bir de şunu sormak istiyorum: Bel kemeri, bel kısmında nasıl bi etki yaparak belimizi koruyor?

Sağlıklı antremanlar...

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Bel (ağırlık) kemeri nasıl / Ne kadar etkilidir?
İletiTarih: 04 Arl 2010, 22:50 
Ağırlık çalışırken kemer kullanmak doğru değil. Bel adalelerini tembelleştirir ve sakatlığa yol açabilir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Arl 2010, 23:06 
Shotokan
Katılmıyorum,ağırlığın çeşidine gör kemer olmazsa olmazdır.

Yerden kesme,squat gibi sakatlığa açık çalışmalarda belin desteklenmesi çok önemlidir.

Ha salona girer girmez kemer takan tüm çalışmaları kemerle yapan varsa işte orda tembellikten bahsedilir,öteki durumda nasıl bar elden kaymasın diye eldiven takılıyorsa,belde de omurga sakatlanmasın diye kemer takılması mecburidir.Belini kullanmayı bilmeyen acmiler için bu konu daha önemlidir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Arl 2010, 23:52 
Karluk
Farkında mıydın bilmiyorum ama aslında oldukça teknik bilgi gerektiren bir soru sormuşsun :)

Ağırlık kemeri çok yüksek kilolarda âdeta şart olsa da düşük ağırlıklarda kullanmak doğru değildir çünkü bel bölgesini desteksiz ve doğal olarak güçlendirmek gerekiyor. Ben bu düşünce ve inanışdayım ve bilgilerim de buna inanmamı gerektiriyor.

Ama yüksek kilolara girerken bel kemeri bence güvenli ve doğru bir tercih. Halterciler ve powerlifter'lar da benimle aynı fikirde olmalı ki kemeri ihmal etmiyorlar :)

Resim

Resim

http://www.facebook.com/zindeyiz
http://twitter.com/#!/BodyTR

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Arl 2010, 19:08 
saglikliyasam
Umarım faydalı bir konu olmuştur :)

Ben antremanlarıma başlarken kemeri takıyordum ve antreman bitene kadar da çıkarmıyordum. Pazu, göğüs, bacak, omuz ... Hepsini çalışırken kemer kullanıyordum. Artık harekete ve kiloya göre kemeri takacağım (ki yüksek kiloya ulaşmam için çok yol kat etmem lazım).

Sanırım bir kaç şeyden daha söz etmekte fayda var:

1-) Yüksek kilo ile kastedilen kaç kilo olabilir?

2-) Bel kemeri hangi hareketlerde kullanılmalıdır? Örneğin squat, barbell row gibi hareketlerde çoğunlukla kullanılıyor. Ancak atıyorum 40 kg bar ile ayakta pazu çalışıyorsak bel kemeri kullanmalı mıyız?

Sağlıklı antremanlar ...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Arl 2010, 23:31 
Bu konuda söylenecek çok şey var ancak yazmak için zaman lazım. Daha önce Serkan Yimsel (Saircon) ağırlık kemeri ile ilgili birşeyler yazmıştı. Onun linkini buraya koyarak işin kolayına kaçayım.
Sahi Serkan'dan uzun süredir ses çıkmıyor. Başka yerlerde de yazılarına rastlamıyorum. Karluk senin bilgin var mı? Serkan forumu takip ediyorsan bir sinyal gönder. Güzel yazılarını özledim. :teytey:

http://forum.mezun.com/showpost.php?p=1 ... count=2839

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Arl 2010, 01:46 
Shotokan
Kilo olayı kişiye göre değişir, Kilo demeyelim zorlayıcı kilo diyelim, 60 kiloluk zayıf bir sporcu ile 120 kiloluk tecrübeli sporcunun kaldıracağı kilo aynı olmaz bu sebeple kiloya odaklanmamak lazım.

Yerden kesme ve çok ağır squat çalışmalarında,öne eğilerek barbell row çalışmalarında, belin desteklenmesi iyi olur. Çünkü ağır squatlarda ve yerden çekme çalışmalarında istemsiz bir bel hareketi bel fıtığından disk kaymasına kadar birçok sakatlığa yol açar.Bel hassas bir bölgedir. Bu bölgeler çalışılırken beli korumak amacı ile destek almak önemlidir. Özellikle acemi sporcular için bu konu daha önemlidir,tecvrübeli sporcular ise zaten çok ağır kilolar kaldırdıkları için,zaman zaman ağırlığı silkelemek zorunda olduklarından zaten kemer takarlar.

Yukarıda da belirttiğim gibi antremanın başından sonuna kemer takılmaz,zaten böyle bir uygulama da yok ancak doktor tavsiyesi varsa mesela bel fıtığı başlangıcı vs. varsa bele yük binmesin diye olabilir, yada mesela bugün zor geçti sizin için,ama antremansızda kalmak istemiyorsunuz,sakatlığın önüne geçmek için bugünlük kemer kullanabilirsiniz,nasılsa çalışan bicepsleriniz olacak.

Kemer olayının birçok örneğini nette videolarda görebilirsiniz örneğin kendi ağırlığının 3 mislini kaldıran Naim süleymanoğlu,çok ağır kilolar kaldıran Ronnie coleman, Dikkat edilirse kemer sadece ağırlık kaldırılana kadar takılır,ağırlıkla iş biter bitmez kemer gevşetilir.

Bu arada yukarıda linki verilen yazıda Traktör lastiklerini savururken keşfedilen kişi Hamza yerlikaya değil,Acı Kuvveti ile nam salmış Pehlivan Ahmet Taşçı dır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Arl 2010, 15:21 
Karluk
ünal yazdı:
Bu konuda söylenecek çok şey var ancak yazmak için zaman lazım. Daha önce Serkan Yimsel (Saircon) ağırlık kemeri ile ilgili birşeyler yazmıştı. Onun linkini buraya koyarak işin kolayına kaçayım.
Sahi Serkan'dan uzun süredir ses çıkmıyor. Başka yerlerde de yazılarına rastlamıyorum. Karluk senin bilgin var mı? Serkan forumu takip ediyorsan bir sinyal gönder. Güzel yazılarını özledim. :teytey:

Ünal abi,
Serkan abi İstanbul'a ve kalıcı olarak Türkiye'ye döndü. Biz görüşüyoruz arada sırada. Kendisi şu an yoğun olarak çalışıyor ve düzenini kurmaya çalışıyor. Yazılarına dönecek, foruma da katılır sanırım.

Yakında siteden bir "kilo alma, kaslanma" programı yayınlayacak. O da bana seni sormuştu, forumdaki ünal mezun'daki ünal mı diye, ben de "bilmiyorum" demiştim ama şimdi öğrenmiş oldum :D

Resim

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Arl 2010, 00:29 
Karluk
ünal yazdı:

Ard arda mesaj gönderme oluyor ama, benSerkan abi sorduğunda da unutmuştum: Ünal abi sen Mezun Forum'da yaptığım özel davetle gelmiştin değil mi? Evet, öyleydi. Şimdi hatırladım yav :)

Resim

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Arl 2010, 22:43 
Karluk yazdı:
Ard arda mesaj gönderme oluyor ama, benSerkan abi sorduğunda da unutmuştum: Ünal abi sen Mezun Forum'da yaptığım özel davetle gelmiştin değil mi? Evet, öyleydi. Şimdi hatırladım yav :)

Hala vaad ettiğin transfer ücretini de ödemedin.... :hahahaha:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Arl 2010, 23:10 
saglikliyasam
Shotokan yazdı:
Kilo olayı kişiye göre değişir, Kilo demeyelim zorlayıcı kilo diyelim, 60 kiloluk zayıf bir sporcu ile 120 kiloluk tecrübeli sporcunun kaldıracağı kilo aynı olmaz bu sebeple kiloya odaklanmamak lazım.

Bu söylediğinizi ancak şu açıklama ile kavrayabiliyorum.

Şunu hep merak etmişimdir: Sırt kasları güçlü birinin vücut ağırlığı, sırt kaslarına mı yoksa omurgayamı biner; ya da barbell row yapan birinin ağırlık, kaslarına mı yoksa bel ve omurgasına mı biner?

Sanırım ağırlığın kişiye/güce göre değişmesi söz konusu olunca ve bu güç farkı da sakatlanmada rol oynuyorsa öyleyse ağırlık kaslara biniyor. Çünkü ağırlığı eline kim alırsa alsın omurga aynı omurga. Kasları güçlü olan kişinin kemik ve eklem yerlerine daha az yük biniyor, böylece kişinin sakatlanma riski de azalıyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Oca 2011, 19:19 
saglikliyasam
Konuyu güncellemek istiyorum.

Yukarıda ki linkte, Serkan Yimselin yaptığı açıklamadan anladığım kadarıyla:

Maximum 8-12 tekrarın altına düşmedikçe kemer kullanmaya gerek yoktur.

Bu arada, bent over row hareketini yapmıyorudum; artık kemer kullanmadan yapmaya başladım. Ellerime 15er kg dambıl alarak çalışıyorum şimdilik.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Oca 2011, 21:43 
mitokondri
Tum cevaplari okudugumda zaten cok guzel ve dogru cevaplar verilmis ben sadece kendi deneyimi mi aktarmak isterim , ben herkesin hemfikir oldugu gibi sadece kendimce agir kilolarda takiyorum
Ama kemerim deri degil internetten getirdigim bir kemer bel oyukluguna oturabilen bir yapisi var ben encok deri kemerlerde belimin bos kalmasindan nefret ediyorum
Onedenle yumusak deri yada bendeki gibi benzetmeyle hasira benzer ayakkabi cir ciri gibi acma kapama mekanizmasi olan bir kemer kullanisli oldugunu dusunuyorum
Birde belim disinda sagdan ve soldan da belimi desteklemesiyle agir basmaya da yardimcinoluyor kemerler:)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 23 Oca 2011, 14:15 
Kemer bence de gerekli degil. Son yillarda halter yarismalarinda kemer kullanmayan bir cok yarismaci var. Bu sporcularin antrenmanlari hep yuksek agirlik-az tekrar ve yarismalarda azami guc harciyorlar. Bizim gibi normal insanlarin yanina bile yaklasamayacagi miktarda agirliklarla dinamik tekrarlar yapiyorlar. Sakatlanma olasiliklari cok daha fazla olmali ama yine de kemer takmiyorlar.

Kemerin faydasi ancak valsalva tekniginde ortaya cikabilir (sahsi fikrim). Bu teknik ozet olarak; agirligi kaldirirken nefesimizi tutmak ve diyaframa alttan baski yapmak. Valsalva teknigiyle daha cok agirlik kaldirmak mumkun, ve kemer kullanimi ile beraber daha kolay yapilabiliyor. Karin kaslari sabit kasilacagina icten kemeri iterek daha kolay ic basinc uretebiliyorlar.

Valsalva biraz tehlikeli ama. Hareket sirasinda tansiyon cok yukseliyor. Eger kalp-damar sisteminde bir problem varsa ciddi sonuclar ortaya cikabilir. Kalp kapakciklarinda -zaman icinde- sizmaya sebep olabilecegi soyleniyor. Hareket bittikten hemen sonra (ani tansiyon dusmesi sebebiyle) bayilma olasiligi var.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 14 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Haberler Haberler Site haritası Site haritası SitemapIndex SitemapIndex RSS besleme RSS besleme Kanal listesi Kanal listesi